SUPER LEAGUE

Γ' Εθνικη

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

» » Τρενο ο Ερμης Σχηματαριου Νικησε και στα Τρικαλα τον Ικαρο 89-82 , Σαββατο 19/10 με Κοροιβο Αμαλιαδας

Εντυπωσιακός ο Ερμής Σχηματαρίου πέρασε νικηφόρα μετά από τα Γιάννενα και από τα Τρίκαλα κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 82-89, κάνοντας το ιδανικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, έχοντας το απόλυτο νικών (3/3)!

Μετά το 13-15, ο Ερμής έτρεξε ένα επιμέρους 0-9 για να προηγηθεί με 13-24 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου με καλάθι του Σάμαρτζιτς στη μέγιστη διαφορά σε αυτό το χρονικό σημείο.

Στη β’ περίοδο η ομάδα του Σχηματαρίου έλεγξε απόλυτα το ρυθμό και το σκορ του αγώνα, με τη διαφορά να παίζει μεταξύ 10-15 πόντων και τον Ερμή να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα με +13 (36-49).

Ο Ερμής προηγήθηκε με 36-53 στη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά μετά από τεχνική ποινή στον κόουτς των Τρικάλων Θ. Γιαπλέ, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, να μειώνουν σε 42-53 και 48-55 με καλάθι του Πουλιανίτη! Ο Νέσης πήγς τη διαφορά και στο -6 (53-59) με τον Σάμαρτζιτς να σημειώνει το 53-61 στην εκπνοή της γ’ περιόδου.

Με τρίποντο του Πουλιανίτη τα Τρίκαλα μείωσαν σε 65-68 στο 34′ με τον Ερμή να απαντάει αμέσως να ξεφεύγει με 65-74 και με τον Ουέσλει να φτάνει και στο +14 (69-83) κλειδώνοντας κάπου εκεί μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη που ήρθε με τελικό σκορ 82-89.