Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

» » Ξεκινησε με Νικη ο Αρης Θηβας στην Α' ΕΣΚΑΣΕ 81-74 τον Λοκρο Αταλαντης

•  Ξεκίνημα με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ για τον Άρη Θήβας,
  • που επικράτησε το βράδυ της Παρασκευής του Λοκρού με 81-74!
  • Πολύ καλό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα φτάνοντας στη νίκη. Ο Λοκρός που δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω ακόμα και με 18 πόντους διαφορά, αντέδρασε βρήκε λύσεις και στο β’ ημίχρονο το ματς ήταν συναρπαστικό με το τελευταίο 10λεπτο να κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον.
  • Ο Άρης Θήβας ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 16-3 στο 5′.
  • Ο Λοκρός προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, αλλά και πάλι η ομάδα του Κοκκίνη με ένα μικρό ξέσπασμα πήγε
  • από το 31-20 στο 41-23 στο 17′ για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά
  • με 15 πόντους (47-32).
  • Οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα του Μπόλματη και ένα του Άγγελου Μάτου μείωσαν σε 52-44, ενώ στο 57-51 υπήρξε ένταση με τον Μπόλματη να δέχεται τεχνική ποινή, σε ένα τρίτο 10λεπτο που ολοκληρώθηκε με 62-53.
  • Στο 34′ ο Λοκρός πλησίασε στους 4 πόντους (66-62) με τον Άρη να συνεχίζει
  • από το 32′ χωρίς τον Σκούμα λόγω τραυματισμού.
  • Στο 3:54” για τη λήξη το ματς πήγε για πρώτη φορά σε απόσταση
  • ενός σουτ (71-68), ενώ στο 1:25” ο Άρης βρέθηκε μπροστά με 74-71.
  • Στα 25” ο Λοκρός μείωσε σε 77-74, αλλά ο Άρης πήγε πάλι στο +5
  • (79-74 στα 14”) για να επικρατήσει τελικά με 81-74, με καθοριστικούς πόντους προς το τέλος του αγώνα από τους Θεοδώρου, Δοξάκη και Σκυριανό.

• Διαιτητές: Χριστοδούλου-Ντάνος.
  • Κριτές: Μπάκα-Κατσιμίχα-Μπάκας.
  • ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 47-32, 62-53, 81-74.

• ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Κοκκίνης): Σκούμας Δ. 15 (1), Σκούμας Λ., Ματσαγγούρας, Θεοδώρου 3 (1), Σκυριανός 15 (1), Δοξάκης 19 (2), Χαρατσής Ι. 10 (2), Λιαμπότης, Σίνης 13 (1), Μακρής, Βογιατζής 6, Παγώνης.

• ΛΟΚΡΟΣ (Μάρκου): Ζαφείρης, Σαμπάνης 3, Γκούμας, Δράκος 2, Πάσσας 10, Τότσι, Μπόλματης 9 (3), Μάτος Αν. 22 (2), Μάτος Αγγ. 22 (4), Γεωργίου 6.