» » Θριαμβος του Καδμου Θηβας Νικησε στη Χιο τον Φ.Ο Βρονταδες 81-74

• Θριαμβο ο Καδμος Θηβας στην Πρεμιερα National League 2
  • Νικησε εκτος εδρας στο κλειστο Χιου τον Φ.Ο Βρονταδες 81-74
  • και ξεκινησε με τον καλυτερο τροπο το Πρωταθλημα

Ο Κάδμος επέστρεψε με το δεξί στη National League 2, στην παλιά Γ’ Εθνική, κερδίζοντας μέσα στη Χίο τον μαχητικό Φ.Ο. Βροντάδου με 74-81, κάνοντας το ιδανικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Αναστασίου έλεγχε τον αγώνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του και θα μπορούσε να είχε φτάσει πιο εύκολα στη νίκη αν δεν είχε ένα ”νεκρό” 5λεπτο στη γ’ περίοδο που έδωσε τη δυνατότητα στη Χίο να επιστρέψει στο ματς, προσωρινά όμως όπως αποδείχθηκε, καθώς ο Κάδμος βρήκε πάλι την ισορροπία του, φτάνοντας στη μεγάλη εκτός έδρας επιτυχία!

Ο Κάδμος επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα, πήρε από νωρίς το πανω χέρι στο σκορ για να προηγηθεί με 15-23 στο 10′. Στο 15′ η ομάδα της Θήβας ξέφυγε με 24-33 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +11 (29-40).

Ο Κάδμος στο 25′ ξέφυγε με 41-56, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 19-3 γύρισαν τον αγώνα και προσπέρασαν στο τέλος της γ’ περιόδου με 60-59!

Στο 35′ ο Κάδμος πέρασε με 70-71 και έκτοτε με πολύ καλή άμυνα και καθοριστικούς πόντους στην επίθεση, πήρε μια μικρή αλλά σταθερή διαφορά, για να φτάσει τελικά στην εκτός έδρας νίκη με 74-81!

Διαιτητές: Αλεξόπουλος Π.-Βαλοξής-Κοκκώσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 29-40, 60-59, 74-81.